Kredi Kartına Taksitle Otomobil ve Ev Almak Mümkün mü? Yeni Düzenleme Geliyor!

Kredi faizleri yükseliyor, konut ve taşıt kredisi limitleri düşüyor. Vatandaşlar ise çözümü kredi kartlarında buluyor. Galerilerde 12 ay taksitle araç satışı, peşinat için kredi kartı nakit avansı kullanımı yaygınlaşıyor. Bu durumun sürdürülebilirliği ve olası sonuçları ne olacak?

KREDİ KARTI FAİZİ YÜKSELİR Mİ?

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, Milliyet’e yaptığı açıklamada birçok sorunun yanıtını verdi. Peki ilerleyen süreçte konut ve taşıt kredilerinde daralma devam eder mi? Kredi kartı faizleri yükselir mi, kredi kartı limitleri ile ilgili bir düzenleme bekleniyor mu? sorusuna yanıt veren Kurtuluş, “Bu konuya iki açıdan bakmak lazım. Birincisi kredi kartı kullanımı kayıt dışı ekonomiyi önlediği için kayıt dışı satışların önüne geçtiği için tavsiye edilen bir ödeme aracı olarak gösteriliyor. Ancak insanların ödeme gücünün ötesinde kredi kartı ile alışverişler yapmaları da çok teşvik edilen hususlardan biri değil. Dolayısıyla burada cep telefonlarında nasıl taksit imkanı yoksa yakın zamanda otomobil satışlarında da taksit yapılamayacağını düşünüyoruz.” dedi.

ARSA VEYA KONUT ALIRKEN KREDİ KARTI NAKİTE ÇEKİMİNE BİR SINIRLANDIRMA GELECEK Mİ?

Sınırlandırma olabileceğini vurgulayan Kurtuluş, “Evet bir sınırlandırma olabilir. Örneğin limitinizin yüzde 50’si kadar bir nakit çekimi yapılabilir. Sektörel olarak taksit kısıtlamasına gidilebilir. Sektörel olarak örneğin araç alımında, halihazırda cep telefonlarında olduğu gibi taksitin kısıtlanması şeklinde bir uygulama olabilir. Bahsi geçen sorunlar ekonomi yönetimin bilgisi dahilinde ve kısa süre içerinde önlem alınacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

KREDİLER DARALMA OLACAK MI?

Konut ve taşıt kredilerinde daralmanın devam edeceğini söyleyen Kurtuluş, talep daraltılması ile birlkte enflasyonun düşürülmesi hedeflendiğini belirtti. Kurtuluş, “Kredilere limit getirilmesi neticesinde daralmanın yılın üçüncü çeyreğine kadar devam edeceğini düşünüyorum.

“ERKEN BORÇLANMA HER ZAMAN DAHA MANTIKLI”

Açıklanan iki aylık enflasyonun yüzde 10’un üzerinde geldiğini dile getiren Kurtuluş, “Şu anda işler hedefe göre devam etmiyor” dedi ve şunları söyledi:

“Piyasayı dengelemek için 500 baz puanlık faiz artışına gidildi. Tekrar bir faiz artışı olursa tabi bu domino etkisi yaratarak kredi ve kredi kartı faizlerini yükseltecektir. Dolayısıyla erken borçlanmanın her zaman daha mantıklı olacağını düşünüyoruz.

Burada iki ihtimal söz konusu olabilir. Faizlerin yükselmesi veya faizlerin sabit kalması söz konusu olabilir. Faizlerin kısa vadede düşeceğini zannetmiyorum. Yapılacak bir harcama varsa, finansman ihtiyacını daha önce karşılamanın tüketici açısından avantajlı sonuçlar doğuracağını düşünüyorum.”

KREDİ KARTLARINA LİMİT DÜZENLEMESİ GELECEK Mİ?

“Burada bir düzenleme söz konusu olacaktır. Bir kullanıcının kredi kartının toplam limiti gelirinin 4 katını aşamıyor. Siz 10 tane bankadan kredi kartı alsanız dahi bütün kredi kartlarınız gelirinizin 4 katını geçemez. Örneğin 20 bin TL geliri olan bir kişinin tüm kredi kartlarının toplam limiti 80 bin TL’yi geçmemekte. Şu anda bu uygulama bankalar tarafından doğru uygulanmıyor. Kredi kartı harcamalarının düşürülmesi için limitlere bir güncelleme yapılacaktır. Kredi kartı limitlerinin düşürülmesini bekliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x